דלג לחלק העיקרי

יצירה שיתופית של ידע בקהילות מוגברות טכנולוגיה

שם המארח: 
המחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה, טכניון
מיקום האירוע: 
ההרצאה תתקיים בחדר 307

סמינר בנושא: מאפייני סיקור מדע בחדשות בישראל

ההרצאה תנתן ע"י יעל בראל
שלישי, 20 ינואר, 2015 - 14:30
אודות המרצה: יעל היא מועמדת לתואר שני במחלקה לחינוך למדע וטכנולוגיה בטכניון, בהנחייתה של פרופסור משנה אילת ברעם צברי, בתחום של תקשורת המדע. יעל קיבלה את התואר הראשון בביולוגיה ופילוסופיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים בשנת 2010. במהלך העבודה במוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים, נחשפה לראשונה לתחום של תקשורת המדע והוקסמה מיידית.
 המחקר הנוכחי מתמקד במאפייני המדע ההופך לחדשות בארץ. המחקר בדק לאורך תקופה של חצי שנה רצופה את כל הפרסומים המדעיים שהתפרסמו בארבע סוגי מדיה דוברי עבריתעיתונות, רדיו, טלוויזיה ואינטרנט, במטרה לבחון את היקף הסיקור ולחשוף מהם המאפיינים הבולטים של המחקרים והפיתוחים המדעיים, שעשו דרכם לתקשורת ההמונים החדשותית דוברת עברית, ובכך לאפיין את הדרך שבה מוצג המדע לציבור ברמה היום-יומית.
הסיבה העיקרית להתמקדות בפלטפורמת החדשות נובעת מתוך הרציונאל שזוהי הפלטפורמה עם החשיפה הגבוהה ביותר לציבור על כל גווניו, הנצרכת באופן עקבי על ידי חלקים גדולים מהציבור.
המחקר בחן, לראשונה בארץ, את השאלה - כמה מדע יש בחדשות? בנוסף לשאלת הכמות, המחקר בדק מהם התחומים עליהם מכוון אור הזרקורים התקשורתי ומהם הנחבאים בין קפלי העיתון והאם קיימים הבדלים בין המדיה השונים ובתוכם בכל הנוגע לתחומי המדעים.